Formularz PIT

W poprzednim artykule wyjaśniliśmy czym jest podatek PIT. Ponadto ile wynosi w zależności od źródeł dochodów oraz w jaki sposób go rozliczyć. Chcąc wypełnić obowiązek rozliczenia podatku dochodowego za 2022 rok, w pierwszym kroku musisz zdecydować, na jakim formularzu PIT powinieneś się rozliczyć. Wbrew pozorom wcale nie jest to prosta kwestia, ponieważ mamy wiele formularzy PIT. Który formularz PIT jest przeznaczony dla Ciebie? W celu odpowiedzi na to pytanie powinieneś określić, jaki rodzaj dochodów osiągnąłeś w ciągu całego 2022 roku. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Ulga abolicyjna – ograniczenie

Obserwuj nas na Instagramie!

Który formularz PIT wybrać?

Rozliczając PIT 2022 w 2023 roku, należy mieć świadomość, że Urząd Skarbowy przewidział kilka różnych wersji zeznań podatkowych. Są one uzależnione od rodzaju osiąganych dochodów. W 2023 roku jest to tym bardziej ważne, jako że obowiązują już zmiany wprowadzone w związku z Polskim Ładem. Złożona w przypadku działalności gospodarczej deklaracja PIT pozwoli nie tylko na rozliczenie podatku PIT z 2022 roku. W niektórych przypadkach również na zmianę formy opodatkowania działalności gospodarczej w całym 2022 roku. 

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Rodzaje formularzy PIT

Jeśli nie wiesz, który formularz PIT wybrać przy rozliczeniu rocznym, przychodzimy Ci z pomocą. Jak już wspomnieliśmy powyżej – jest to zależne od tego, jakie masz źródła dochodów. Poniżej opisujemy pokrótce najpopularniejsze deklaracje podatku dochodowego od osób fizycznych.

  • Formularz PIT-6, to oddzielny rodzaj PIT-ów dla osób zajmujących się produkcją rolną.
  • Formularz PIT-28/28A – taki rodzaj formularza wybiorą osoby, które osiągnęły przychód opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych z tytułu umowy najmu, podnajmu dzierżawy i pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowanej na zasadach ryczałtu).
  • Formularz PIT-36, czyli jeden z rodzajów PIT-ów przeznaczonych głównie dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na zasadach skali podatkowej. Ten rodzaj formularzu podatkowego dotyczy także osób, które uzyskały dochody z tytułu najmu, ze źródeł znajdujących się poza granicami kraju, a także (opodatkowanymi w ten sam sposób) specjalnymi działami produkcji rolnej. W formularzu PIT-36 można rozliczyć zarówno przychody z działalności, jak i umowy o pracę.
  • Formularz PIT-36L również dotyczy przedsiębiorców. Jednak ten rodzaj formularza, należy się właścicielom działalności gospodarczej, którzy nie rozliczają się za pomocą skali podatkowej, a podatku liniowego. W przeciwieństwie do rozliczenia PIT-36, w formularzu PIT-36L można zawrzeć tylko dochody z działalności gospodarczej. Jeśli podatnik wykonuje też umowę o pracę – powinien dodatkowo wypełnić PIT-37.
  • Formularz PIT-37, który dotyczy osób osiągających przychody wyłącznie za pośrednictwem płatnika składek. To najbardziej odpowiedni rodzaj zeznania podatkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Przyda się też podatnikom osiągającym przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności (np. kontrakt menadżerski, zasiadanie w radzie nadzorczej, działalność sportowa). Ponadto emerytom i rencistom, osobom pobierającym zasiłek, stypendystom, a także ludziom objętym umową aktywizacyjną.
  • Formularz PIT-38, to jeden z rodzajów PIT-ów do rozliczenia, którym muszą się zainteresować osoby osiągające zyski (lub straty) z tytułu obrotu papierami wartościowymi, udziałów w spółkach mających osobowość prawną lub wkładu w spółdzielniach.
  • Formularz PIT-39, to formularz, który muszą złożyć osoby generujące zyski z pozagospodarczej sprzedaży nieruchomości lub przychody z tytułu zamiany nieruchomości. 

Warte uwagi: Ulga podatkowa dla krwiodawców

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *