Ulga abolicyjna

Polski Ład 2.0. wszedł w życie od 1 lipca 2022 r.. Natomiast jego poszczególne regulacje ustawy będą również obowiązywały od 1 stycznia 2023 r. Szereg zmian w podatkach jest już znana lub jest na etapie prac legislacyjnych. Nowelizacje objęte zostały pakietem ” Nowy Polski Ład“. Ich zasady łącznie zmienią metody opodatkowania. Ponadto zmianie ulegną reguły ustalania zaliczek na podatek oraz zasady, według których należy rozliczać podatki należne za 2022 r. Zmianą, która nie będzie obowiązywała od 1 lipca 2023, a obowiązuje obecnie na mocy Polskiego Ładu, jest ulga abolicyjna. Ministerstwo Finansów proponuje całkowite wycofanie się z tego pomysłu. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Darowizna w PIT

Obserwuj nas na Instagramie!

Czym jest ulga abolicyjna

Ulga na powrót to ulga w podatku przeznaczona dla powracających z zagranicy. Ma ona na celu zachęcić mieszkających za granicą Polaków do powrotu do Polski. Z tego rozwiązania mogli korzystać tylko wybrani podatnicy. Jakie było główne kryterium? Aby podatnik przed powrotem do Polski nie posiadał w Polsce miejsca zamieszkania przez co najmniej trzy lata. Podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z zagranicy z szeregu państw mają obowiązek wykazać zagraniczne przychody w Polsce. Ponadto zagraniczny podatek w odpowiedni sposób wykazać w deklaracji PIT-36 oraz w załączniku PIT/ZG. Odliczając zagraniczny podatek od podatku ustalonego w Polsce od całości zarobków, stosuje się tzw. metodę kredytu podatkowego. Jest to inaczej odliczenie proporcjonalne. Jest ona mniej korzystna dla podatników niż tzw. metoda zwolnienia z progresją, przy której zagraniczne przychody nie podlegają w Polsce opodatkowaniu. Po zastosowaniu tej mniej korzystnej metody opodatkowania można jednak było dodatkowo zastosować ulgę abolicyjną, która wyrównywała obie zasady. Niestety obecnie będzie to niemożliwe!!

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Zniesienie ulgi abolicyjnej

W założeniach ulga abolicyjna miała znaleźć zastosowanie do dochodów niezadeklarowanych w szczególności w związku z nieujawnieniem dochodów lub źródłem ich powstania.

Według standardowych zasad dochody zatajone, a wykryte przez fiskusa są opodatkowane według stawki 75%. Z kolei stawka opodatkowania od dochodów objętych abolicją podatkową miała wynieść 8% podstawy opodatkowania. Regulacja miała charakter tymczasowy – w założeniu termin na złożenie wniosku miał przypaść na okres od 1 października 2022 r. do 31 marca 2023 r.

W związku z treścią omawianych przepisów Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie ich zgodności z Konstytucją. W następstwie powyższego Minister Finansów zdecydował się na uchylenie tej regulacji.

Warte uwagi: Ulga na złe długi

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *