Ulga do samotnego rodzica

Nastąpiły trzykrotne zmiany jeśli chodzi o zeznania roczne osób wychowujących samotnie pociechę! Jeśli ktoś nie śledzi zmian na bieżąco – można się pogubić! Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości. Najpierw samotni rodzice mogli rozliczać się razem z dziećmi, a później Polski Ład zmienił wszystko. Zrezygnowano z tego przepisu o rozliczaniu podatków samotnych rodziców i zamiast tego uchwalono ulgę dla samotnie wychowujących o wysokości 1500 zł. Teraz Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatkach – możliwość rozliczania samotnego rodzica razem z dzieckiem wróci od 1 lipca 2022 roku. Czy to oznacza, że ulga w wysokości 1500 zł już nie obowiązuje? Kto będzie mógł się rozliczyć razem z samotnie wychowywanym dzieckiem za 2022 rok? Jakie są warunki takiego rozliczenia? Jaki jest limit dochodów dziecka w 2022 roku? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać odpowiedzi na pytania.

Przeczytaj również: Ulga prorodzinna w zeznaniu rocznym

Obserwuj nas na Instagramie!

Ulga – wyjaśniamy zmiany

W 2021 roku podatnicy, którzy samotnie wychowywali dziecko, mogli korzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku. Ponadto granica drugiego progu podatkowego była dla nich mnożona razy 2. Polski Ład zmienił te zasady. Od 1 stycznia podniesiono kwotę wolną do 30 tys. złotych. Natomiast drugi próg podatkowy do 120 tys. zł., likwidując przy tym powyższą preferencję. Jednak w myśl przyjętych ostatnio przez Sejm przepisów, które mają wejść w życie 1 lipca, wbrew wcześniejszej zapowiedzi, samotnie wychowujący w rozliczeniu z fiskusem nie będą mogli stosować podwójnej kwoty wolnej i wysokości drugiego progu.

W myśl nowych przepisów ich dochody będą najpierw dzielone przez 1,5 (a nie na pół, jak wcześniej). Później od nich zostanie wyliczona wartość podatku według nowych zasad ogólnych, a na koniec pomnożona przez 1,5. Dlatego też dla samotnie wychowujących podatki będą wyższe niż zapowiadano. Będą oni wpadali w drugi próg od dochodu w wysokości 160 tys. zł, a nie 240 tys., jak to pierwotnie zakładano.

Zasady z roku 2021 zostały zachowane jedynie dla tych osób samotnie wychowujących, które opiekują się dziećmi z niepełnosprawnością. W ich przypadku mnożnik wynosi nadal 2.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Ulga a prowadzenie działalności gospodarczej

Jeżeli rodzic lub dziecko prowadzi działalność gospodarczą objętą ryczałtem ewidencjonowanym (wyłączywszy przychody osiągane z tzw. “najmu prywatnego”), podatkiem liniowym lub kartą podatkową, nie można rozliczyć PIT-u jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Natomiast jeżeli rodzic lub dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną wg skali podatkowej (12%, 32%) to można rozliczyć się wspólnie z dorosłym dzieckiem, jeżeli dochody dziecka nie przekraczają dwunastokrotności wartości renty socjalnej, która w 2022 wynosi 1338,44 zł. Natomiast z dzieckiem małoletnim, które prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych można rozliczyć się niezależnie od dochodów dziecka.

Warte uwagi: Urlop okolicznościowy – dodatkowe wolne dni?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *