Podatek dochodowy od osób fizycznych obowiązuje również w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. W takim przypadku osiągnięty dochód należy rozliczyć na formularzu PIT-39. Podatku jednak można uniknąć, jeśli spełni się określone w ustawie podatkowej warunki. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Deklaracja podatkowa PIT-38
Obserwuj nas na Instagramie!
PIT-39 – dla kogo?
Podatek od sprzedaży nieruchomości opłacają osoby, które dokonały odpłatnego zbycia nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązane do zapłaty daniny są osoby fizyczne, które osiągnęły przychód z tytułu odpłatnego zbycia:
- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Ile wynosi podatek?
Stawka podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 proc. od uzyskanego dochodu. Obowiązuje ona w sytuacji, gdy podatnik dokonał transakcji przed upływem 5 lat od daty jej nabycie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mówiąc o 5 latach, mamy na myśli lata podatkowe, a nie kalendarzowe. Co to oznacza w praktyce? Od momentu zakupu nieruchomości liczy się okres 5 lat od końca roku kalendarzowego do odpłatnego zbycia nieruchomości. Jeżeli minęło 5 lat, to można skorzystać ze zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości.
Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28, Wirtualne biuro Kraków, Wirtualne biuro Poznań.
Sprawdź ofertę! Oferta.
PIT-39 a ulga mieszkaniowa
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwolniony z opodatkowania jest przychód z tytułu sprzedaż nieruchomosci lub praw majątkowych, który został przeznaczony na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż. Jest to tak zwana ulga mieszkaniowa. Do najbardziej popularnych wydatków na cele mieszkaniowe należą:
- zakup domu lub mieszkania,
- zakup działki budowlanej,
- budowa, przebudowa, adaptacja budynku mieszkalnego,
- spłata kredytów mieszkaniowych.
Nie każdą kwotę wydaną na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych będziemy mogli uwzględnić korzystając z ulgi. Kwota zwolnienia jest limitowana. Wartość ulgi mieszkaniowej, czyli to, ile przychodu podatnik będzie mógł przeznaczyć ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, należy wyliczyć zgodnie z ustalonym w ustawie wzorem:
planowana wartość wydatków poniesiona na własne cele mieszkaniowe × dochód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych / przychód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych.
Przeczytaj również, jak uniknąć kary, jeśli spóźnisz się ze złożeniem deklaracji podatkowej! – PIT po terminie – jak uniknąć kary?
Warte uwagi: Deklaracja podatkowa PIT-37
Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28, Wirtualne biuro Kraków, Wirtualne biuro Poznań.
Sprawdź ofertę! Oferta.