Nie ulega wątpliwości, że większość wykwalifikowanych fizjoterapeutów marzy o tym, by mieć własny gabinet fizjoterapii. Jednakże nie każdy spośród nich ma na tyle odwagi, aby zacząć się o to starać. Nie będziemy ukrywać, że otworzenie własnego gabinetu fizjoterapeutycznego wymaga spełnienia określonych warunków formalnych i prawnych. Opowiemy o nich w niniejszym artykule. Ponadto istotne są oczywiście kwestie finansowania Twoich działań. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Lejek sprzedażowy – jak z niego korzystać?

Obserwuj nas na Instagramie!

Gabinet fizjoterapii – od czego zacząć?

Otwierając swoją placówkę stajesz się małym przedsiębiorcą. To z kolei oznacza, że już na samym początku powinieneś poznać rynek pracy i dopełnić formalności związane z posiadaniem firmy. Dodatkowo, na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty oraz niektórych innych ustaw, placówka fizjoterapeutyczna może być prowadzona jedynie jako podmiot leczniczy lub praktyka zawodowa. Nakłada to na fizjoterapeutę konieczność znajomości przepisów regulujących funkcjonowanie takich placówek oraz wymogów, które musi spełniać. 

Gabinet fizjoterapii – skąd pozyskać środki?

Chcąc otworzyć własny gabinet fizjoterapii, po zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami i podjęciu decyzji o założeniu działalności oferującej świadczenia fizjoterapeutyczne, kolejnym krokiem do sukcesu jest posiadanie środków na inwestycje w odpowiedni sprzęt i wyposażenie gabinetu. Często niezbędna kwota przekracza możliwości finansowe młodego przedsiębiorcy. Wtedy z pomocą spieszy Urząd Pracy oraz Unia Europejska, które oferują dofinansowania.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Jedną z możliwych dotacji na terenie Polski jest pozyskanie środków z Urzędu Pracy. Pierwszym warunkiem jaki musi spełniać osoba ubiegająca się o takie dofinansowanie jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. W tym celu należy zarejestrować się na okres około 3 miesięcy w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. W wyjątkowych sytuacjach czas rejestracji może zostać skrócony. Wtedy wynosi 1 miesiąc. Jednak zależy to bezpośrednio od UP i nie jest standardową procedurą. 

Dodatkowym obostrzeniem dotyczącym otwarcia nowej działalności gospodarczej jest okres 12 miesięcy przerwy jeśli wcześniej prowadzono już własną działalność. Jednocześnie osoba ubiegająca się o dofinansowanie z UP nie może być osobą karaną za przestępstwa gospodarcze. W okresie 2 lat od dnia złożenie wniosku. Osoby, które korzystały już z tego typu dotacji mogą staram się ponownie. Pod warunkiem, że minęło co najmniej 5 lat od przyznania poprzedniej dotacji.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Istnieje również szereg dofinansowań jakie można otrzymać z Unii Europejskiej jeśli marzy Ci się gabinet fizjoterapii. Dotyczy to zarówno otwarcia działalności gospodarczej jak i jej rozwoju. Na każdą z możliwych dotacji jakie można otrzymać rozpisane są w poszczególnych regionach projekty, w ramach których składane zostają wnioski rozpatrywane na drodze konkursu. Nabory wniosków udostępniane są na stronie funduszy europejskich, która jest na bieżąco uaktualniana. Wniosek może złożyć w tym wypadku osoba fizyczna, a także instytucje i osoby już prowadzące działalność gospodarczą.

 Fundusze z Unii Europejskiej przeznaczone są dla osób młodych (do 30 roku życia), osób starszych (po 50 roku życia), a także standardowo między 30, a 50 rokiem życia. W celu przedłożenia wniosku w związku z prowadzonym naborem konieczne jest posiadanie dobrze sporządzonego biznesplanu, który weźmie udział w konkursie. Kwoty dofinansowania z UE oscylują w zakresie od 40 do kilkuset tysięcy złotych, dlatego warto zainteresować się tym rodzajem wspomagania prowadzonej działalności.

MASAŻ POZNAŃ

FIZJOTERAPIA POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *