Dotacje z UE

 Podjąłeś decyzję o założeniu własnej firmy. Jednakże brakuje Ci na to środków pieniężnych. Jak uporać się z taką sytuacją? Jak pokryć niekiedy ogromne nakłady inwestycyjne? Otworzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z poniesieniem dużych kosztów, np. na wynajem lokalu, sprzęt biurowy, rachunki za media oraz telefon. Można zminimalizować te wydatki! Warto zwrócić się do różnych podmiotów o przyznanie dofinansowania. O tym, czym są zewnętrzne źródła finansowania, pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Warto go przeczytać! Sprawdźmy, kto może otrzymać dotacje unijną, na jakich warunkach i jak wygląda cała procedura wnioskowania o finansowanie.

Przeczytaj również: Struktura biznesplanu

Czym są dotacje unijne i kto może je dostać?

Dotacje unijne to forma wsparcia finansowego, które udzielane jest przedsiębiorcom na terenie całej Unii Europejskiej. W ramach pomocy przedsiębiorcy mogą uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach lub dotacje, czyli bezzwrotne dofinansowanie, które może zostać wykorzystane do rozwoju działalności gospodarczej.

Kto może ubiegać się o dotację unijną? Przede wszystkim osoby po 30 roku życia, które nie pracują. Środki, które przekazywane na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej, są w głównej mierze kierowane do bezrobotnych kobiet. Ponadto do osób niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, a także osób, które ukończyły już 45 rok życia. Wojewódzkie Urzędy Pracy pośredniczą w udzielaniu dotacji, dzięki czemu każdy obywatel ma bardzo łatwy dostęp do informacji oraz wsparcia w poprawnym wypełnieniu wniosku.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dotacje unijne – od czego zacząć?

Najpierw powinieneś sprawdzić ogłoszony konkurs oraz sprawdzić jakie kryteria powinieneś spełniać, aby starać się o dotacje unijne. Projekty unijne pojawiają się zawsze w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, czyli od stycznia do marca. Ogłoszeń musisz szukać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W kolejnym kroku, podczas rekrutacji musisz złożyć kilka dokumentów. Są to:

  • formularz rekrutacyjny wraz z uzasadnieniem pomysłu na działalność gospodarczą,
  • oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych,
  • deklaracja uczestnictwa w projekcie,
  • oświadczenie o niepozostawaniu w stosunku pracy z beneficjentem,
  • oświadczenie o posiadaniu miejsca zamieszkania na wyznaczonym obszarze,
  • wstępną diagnozę potrzeb szkoleniowych.

Wszystkie powyższe dokumenty będą dostępne do ściągnięcia, wydrukowania i wypisania. Najważniejszy jest oczywiście formularz rekrutacyjny. Po złożeniu dokumentów pozostaje Ci czekać na wyniki. W trzecim, wstępnym kroku powinieneś zająć się napisaniem rzetelnego, przemyślanego biznesplanu. Jak to zrobić? Pisaliśmy na ten temat artykuł! Zachęcamy do przeczytania.

Na co można przeznaczyć dotację?

Z reguły dotacje unijne wskazują, aby środki były przeznaczone na zakup nowych przedmiotów. W niektórych wyjątkach po wskazaniu racjonalnego uzasadnienia mogą zgodzić się na zakup używanego środka trwałego.

Z omawianego dofinansowania bez ograniczeń można sfinansować zakupy o charakterze inwestycyjnym. Głównie chodzi tutaj o takie pozycje jak:

  • urządzenia,
  • maszyny,
  • oprogramowanie,
  • środki transportu z uwzględnieniem wytycznych danego Urzędu Pracy.
Zewnętrzne źródło finansowania – dotacje z Unii Europejskiej

Dotacje unijne – konieczność posiadania wkładu własnego

Na koniec artykułu, mamy niestety złą wiadomość! Niestety dotacje unijne nie finansują projektów w całości. W związku z tym, zanim zaczniesz się o nie starać, musisz posiadać wkład własny. Wysokość wkładu własnego zależy głównie od rodzaju projektu. Z tego powodu projekty, które nastawione są na generowanie zysku, zazwyczaj dostają większe dofinansowanie. Co za tym idzie, potrzebują mniejszego wkładu własnego. Jednakże wkładu własnego nie muszą stanowić środki finansowe, które masz na swoim koncie. Możliwe jest skorzystanie z kredytu lub pożyczki.

Podsumowując, dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Polacy uzyskali możliwość rozwinięcia swojej kariery zawodowej z minimalnym wkładem własnym. W przeszłości możliwość uzyskania finansowania zewnętrznego ograniczała się do uzyskania kredytu bankowego, który i tak podlega spłacie.

Warte uwagi: Błędy początkujących przedsiębiorców – wystrzegaj się ich!

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *