lejek sprzedażowy

Koncepcja, o której mowa w niniejszym artykule jest znana od bardzo dawna. Jednakże wciąż jest godna uwagi, ponieważ bardzo często przynosi pożądane skutki, jeśli potrafimy z niej korzystać. Oczywiście, jak wiele metod – lejek sprzedażowy posiada również wady. W naszej opinii warto poznać tę koncepcję, aby przekonać się jak zadziała w Twojej firmy. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się czym jest lejek sprzedażowy, jakie może przynieść korzyści i jak z niego korzystać.

Przeczytaj również: CIT-ST – deklaracja podatkowa

Obserwuj nas na Instagramie!

Co to jest lejek sprzedażowy?

Lejek marketingowy to wizualna reprezentacja wszystkich kroków, które wykonuje użytkownik, zanim kupi produkt lub usługę. Jego początki sięgają 1910 roku. Wtedy jeden z amerykańskich filozofów – John Dewey przedstawił pięć etapów, przez które przechodzą konsumenci przed, w trakcie i po zakupie towaru lub usługi. Jest to podzielony na etapy proces marketingowy oraz sprzedażowy. Celem tych procesów jest skuteczne przeprowadzenie potencjalnych klientów od zainteresowania produktem/usługą do całkowitego zakończenia transakcji. Mam na myśli zakup danego produktu lub usługi. Graficzne przedstawienie tych procesów przypomina kształtem lejek, gdyż na każdym kolejnym etapie znajduje się coraz mniej osób (stąd nazwa). 

Świadomość tego, że odbiorcy na każdy etapie drogi do zakupu mają inne potrzeby i oczekiwania oraz odmienny poziom wiedzy o dostępnych rozwiązaniach jest bardzo ważna. Pozwala ona na budowanie przemyślanej komunikacji, która każdorazowo będzie dopasowana do danej sytuacji konsumenckiej. Można go traktować jako bazę pod przemyślaną strategię działań promocyjnych i sposób na zwiększony współczynnik konwersji.

Lejek sprzedażowy – poszczególne etapy

Lejek sprzedażowy można podzielić na następujące etapy:

  1. Etap świadomości – potencjalny klient jest świadomy istnienia danej marki/produktu/usługi. Na tym etapie powinieneś wiedzieć, kto jest potencjalnym odbiorcą Twoich działań i jak najlepiej przyciągnąć uwagę tych osób, jak nawiązać z nimi relację w sieci. 
  2. Zainteresowania – potencjalny klient wyraża pewne zainteresowanie usługą/produktem przez wykonywanie researchu. Wszedł on na naszą stronę internetową i podoba mu się jej zawartość. Co dalej? Na tym etapie procesu sprzedaży klientowi trzeba przedstawić konkretny produkt i nakierować jego uwagę na nasze strony sprzedażowe, tam, gdzie przedstawiamy konkretne usługi/produkty, jakie mamy do sprzedania. 
  3. Oceny – potencjalny klient rozważa rozwiązania konkurencji, aby zbliżyć się do końcowej decyzji zakupowej. Bardzo skutecznym argumentem na tym etapie sprzedaży są pozytywne opinie wcześniejszych użytkowników. 
  4. Decyzji – klient podejmuje ostateczną decyzję i dokonuje zakupu. Konsument, który kupi dany produkt, powinien mieć także możliwość otrzymywania dodatkowych informacji o jego aktualizacjach, nowych wersjach, tak, aby kiedyś jeszcze być może do nas wrócił.
  5. Ponownego zakupu – klient jeszcze raz dokonuje zakupu produktu lub usługi.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Warte uwagi: CIT-8 – deklaracja podatkowa

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *