Formy opodatkowania - wybór

Podczas wyboru formy opodatkowania powinieneś kierować się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale również rodzajem działalności gospodarczej, którą wykonujesz. Ponadto od tego, jaką formę opodatkowania wybierzesz, zależy również wysokość składki zdrowotnej. Zgodnie z aktualnymi przepisami, nie można odliczyć jej od podatku. Wobec tego Twój dochód nie powinien być jedyną przesłanką przy podejmowaniu decyzji. Jeśli stoisz przed wyborem formy opodatkowania swojej firmy zwróć uwagę na to:

  • jakie osiągasz przychody,
  • czy generujesz wysokie koszty uzyskania przychodu,
  • z jakich ulg i preferencji planujesz skorzystać w danym roku,
  • czy planujesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku,
  • jakie dodatkowe koszty, które możesz odliczyć, generuje Twoja działalność,
  • czy rozliczasz się samemu,
  • czy świadczysz usługi na rzecz byłego pracodawcy i przeszedłeś na samozatrudnienie.

W niniejszym artykule zajmiemy się właśnie poszczególnymi przesłankami, które powinieneś wziąć pod uwagę, dokonując wyboru formy opodatkowania swojego biznesu.

Przeczytaj również poprzedni artykuł: Forma opodatkowania – wybór

Jakich wysokości dochodu oczekujesz?

Przy wyborze formy opodatkowania niezbędna jest znajomość wskaźników ekonomicznych. Jednym z nich jest właśnie spodziewany przychód firmy. Skala podatkowa to jedyna forma, której stawka podatku zależy od wysokości dochodów. Po przekroczeniu określonego progu podatkowego może ona ulec znacznemu wzrostowi, dlatego jest to dobre rozwiązanie tylko dla przedsiębiorstw, które nie osiągają bardzo dużych zysków. Dla działalności gospodarczych, które przewidują wysokie dochody, lepszym rozwiązaniem okazuje się podatek liniowy. W tym przypadku wyróżnia się jedną stawkę w wysokości 19% i niezależnie od osiąganych przez firmę dochodów nie ulega ona zmianom. 

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Formy opodatkowania - wybór
Na co zwrócić uwagę przy wyborze formy opodatkowania?

Stosunek kosztów do przychodów

Kolejnym istotny czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę jest ustalenie, jak duże będą koszty Twojego przedsiębiorstwa w stosunku do osiąganych przez nie przychodów. Gdy oczekiwane koszty są niewielkie, wtedy dobrym rozwiązaniem będzie zryczałtowana forma opodatkowania, ponieważ jej podstawę stanowi przychód bez pomniejszenia go o poniesione koszty. Z kolei podatek liniowy to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców oczekujących wysokich kosztów, dzięki możliwości pomniejszenia wysokości podatku o ponoszone przez firmę koszty. Co więcej, ta forma nie łączy dochodów uzyskanych z różnych źródeł, dlatego też dochody opodatkowane liniowo nie mają wpływu na stawkę podatku.

Ulgi i wspólne rozliczenia

Wybór formy opodatkowania zależy również od tego, czy dana możliwość pozwala na odprowadzanie odprowadzenia ulg. Ponadto czy przewiduje wspólne rozliczenie z małżonkiem. W tym przypadku korzystna okazuje się skala podatkowa, która pozwala na skorzystanie ze wszystkich dostępnych ulg, takich jak wspomniane rozliczenie z małżonkiem lub prawo do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Daje to możliwość znacznego obniżenia podatku. Z tego powodu warto, abyś uwzględnił ten element na etapie wyboru optymalnej formy opodatkowania.

Formy opodatkowania – podsumowanie

Ostateczną decyzję co do opodatkowania działalności gospodarczej pozostawiamy Tobie. Jednakże pamiętaj, że po wybraniu odpowiedniej formy opodatkowania należy taką informację umieścić we wniosku do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). W razie jej braku zostaniesz objęty zasadami ogólnymi. W przypadku gdy wybrana forma nie będzie Ci odpowiadać, powinieneś wybrać inny sposób opodatkowania. Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia masz możliwość zdecydować się na optymalny wariant dla Twojej działalności gospodarczej.

Warte uwagi: Forma prawna działalności gospodarczej – wybór

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *