Założenie działalności jest coraz łatwiejsze. Można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Jednakże dla wielu początkujących przedsiębiorców największy problem stanowi pozyskanie środków, które pozwolą uruchomić biznes. Konkursy biznesplanów, państwowe i unijne dotacje… Sposobów na to, aby zdobyć pieniądze na biznes jest naprawdę wiele. Kredyt na otwarcie firmy to nieocenione wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Pozwala im sfinansować potrzeby związane z wyposażeniem czy obsługą bieżących kosztów, a co za tym idzie, po prostu sprawnie rozkręcić biznes. Generalna zasada działania rynku kredytów firmowych jest taka, że im dłużej firma działa na rynku, tym łatwiej jest jej otrzymać kredyt. Wraz z rosnącym stażem maleje też ilość formalności do spełnienia, a warunki kredytu stają się coraz lepsze. Jednak nawet przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna przygodę z biznesem, ma szansę na uzyskanie pożyczki bankowej na korzystnych warunkach.
Na zaciągnięcie kredytu na firmę warto zdecydować się z wielu powodów. W przeciwieństwie do programów organizowanych przez instytucje publiczne, są one dostępne cały czas. Ponadto dają większą swobodę jeśli chodzi o wydawanie środków. Dodatkowo zdobycie kredytu jest łatwiejsze niż w wygrana w konkursie biznesplanów czy spełnienie warunków dotacji. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Zewnętrzne źródło finansowania – dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP)
Kredyt na założenie firmy – rodzaje
Kredyty dla początkujących właścicieli firm znajdziemy w ofercie wszystkich banków. Różnią się one jednak warunkami, które należy spełniać, a co za tym idzie – grupą firm, które mogą się o nie ubiegać. Upraszczając, kredyty bankowe dla przedsiębiorców można podzielić na poszczególne grupy:
- kredyt obrotowy – pozwala pokryć bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności,
- limit odnawialny w koncie – zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków w ramach bieżącego rachunku firmowego. Jest to jeden ze sposobów na poprawę bieżącej płynności finansowej przedsiębiorstwa. Z tego kredytu możesz korzystać wielokrotnie, ponieważ każda wpłata na rachunek jest przekazywana w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia.
- kredyt gotówkowy – czyli pożyczka na dowolne cele firmowe,
- kredyt inwestycyjny – umożliwia on sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia, np. zakupu sprzętu. Z jego pomocą możesz zrealizować inwestycje, które mają na celu powiększenie lub modernizację majątku trwałego.
- leasing – czyli możliwość odpłatnego użytkowania określonego przedmiotu leasingu, np. danego urządzenia lub pojazdu.
Kredyt firmowy a jego dodatkowe koszty
Biorąc kredyt firmowy, musisz pamiętać o dodatkowych kosztach, do których zaliczają się:
- opłaty związane z zabezpieczeniami prawnymi takimi jak hipoteka za nieruchomość,
- polisa na życie,
- ubezpieczenie nieruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych,
- ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości,
- ulokowanie środków finansowych w funduszu inwestycyjnym,
- usługi wirtualnego biura księgowego,
- założenie konta firmowego w banku finansującym kredyt.
Warte uwagi: Zewnętrzne źródło finansowania – dotacje z Unii Europejskiej