Koszt firmowy

Przedsiębiorcy, aby rozwijać swoja firmę, często decydują się na korzystanie z dodatkowych źródeł finansowania biznesu. Jest to często stosowana praktyka, która przynosi dobre rezultaty. Wybór jest duży, dlatego warto podejść indywidualnie do wyboru finansowania, tak aby odpowiadało ono potrzebom firmy. Potrzeba sięgania po zewnętrzne źródła finansowania działalności wynika z tego, że prowadzenie własnej firmy wiąże się niekiedy z ogromnymi kosztami. Część z nich jest stała, zdarzają się jednak i te nieprzewidziane. Niezależnie od rodzaju kosztów, przedsiębiorstwo potrzebuje finansowania. W niniejszym artykule przedstawimy pokrótce zewnętrzne źródła finansowania firmy, z których mogą korzystać przedsiębiorcy.

Przeczytaj również: Struktura biznesplanu

Zewnętrzne źródła – dotacje i dofinansowania

Dotacja dla firm jest bezzwrotną pomocą udzielaną na realizację konkretnego zadania. Dotacje rządowe albo unijne możesz otrzymać:

  • na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • na dalszy rozwój firmy,
  • na wprowadzanie na rynek innowacji.

Są one szczególnie istotne dla małych i średnich firm, które zaczynają działalność i mogą borykać się z problemami z pozyskaniem kapitału. Jednakże środki z dotacji, które mogą otrzymać przedsiębiorcy muszą być przeznaczone na konkretne wydatki związane z tworzeniem nowych usług lub produktów.

Dotacje unijne są obecnie najbardziej popularnym sposobem zewnętrznego finansowania na otwarcie działalności gospodarczej. Osoby, które przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej, dzięki działaniu 6.2 z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mogą uzyskać nawet do 40 tys. zł dofinansowania na założenie własnej firmy.

Zewnętrzne źródła finansowania firmy
Zewnętrzne źródła finansowania firmy

Zewnętrzne źródła – emisje akcji

Jeśli zastanawiasz się, jak pozyskać dodatkowe środki na rozwój, możesz zdecydować się na przekształcenie firmy w spółkę publiczną. To działanie umożliwi Ci emisję akcji i notowanie ich na Giełdzie Papierów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, podwyższenie kapitału własnego, polega najpierw na utworzeniu nowych akcji (emisja), a następnie – wprowadzeniu do obrotu (notowanie). Emisja akcji spółki giełdowej pozwala na pozyskanie kapitału od inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Dzięki temu, twoja firma może pozyskać środki na dalszy rozwój. Ponadto będzie też bardziej atrakcyjna dla przyszłych inwestorów.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Zewnętrzne źródła – kredyt bankowy

Wiele banków w swojej ofercie posiada specjalne kredyty, skierowane do przyszłych przedsiębiorców. Wzięcie kredytu to dobre rozwiązanie, jeśli nie posiadasz oszczędności. Jednakże jest to niestety rozwiązanie trudne do uzyskania dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie posiadają wiarygodnej historii kredytowej.

Banki odpowiadając na potrzeby oferują dwa rodzaje kredytu: kredyt zabezpieczony hipoteką oraz niezabezpieczony. W pierwszym przypadku, gdy przedsiębiorca jest właścicielem nieruchomości może otrzymać większą kwotę. W drugiej sytuacji może liczyć na niższą kwotę. Powinieneś liczyć się z tym, że jeśli nie ma on zabezpieczenia finansowego, to bank narzuci duże koszty kredytu. Z tego powodu będziesz musiał spłacać wysokie odsetki wraz z ratami kredytu.

Zewnętrzne źródła – obligacje

Podobnie jak akcje, obligacje to rodzaj papierów wartościowych, jednak mają one charakter zadłużenia. Przedsiębiorstwo wystawiające obligacje zaciąga dług u ich nabywców. Po upływie pewnego czasu “odkupuje” obligacje, powiększając kwotę zapłaty o niewielki procent. Z perspektywy kupującego obligacje są gwarancją zysku, choć niewielkiego. Z niektórych względów ciekawszym rozwiązaniem mogą okazać się akcje, których wartość uzależniona jest od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i mogą przynieść duże zyski, ale także straty.

Warte uwagi: Biznesplan – po co?

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *