PIT-6

Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Najprostszą i najczęściej spotykaną formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W Polsce funkcjonuje ponad 1,3 mln firm jednoosobowych. Dowiedz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Temat ten poruszaliśmy już nieco wcześniej: Jednoosobowa firma – co musisz wiedzieć

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Działalność jednoosobowa to najprostszy typ firmy. Firmę jednoosobową założyć może jedynie osoba fizyczna. Decydując się na tę formę prowadzenia własnej działalności, jesteś jednocześnie jej szefem, jak i pracownikiem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to działalność zarobkowa (czyli nastawiona na zysk). Ponadto wykonywana jest w sposób zorganizowany, co oznacza, że np. w celach  jej prowadzenia kupowany jest sprzęt lub wynajmuje się lokal. Dodatkowo jako przedsiębiorca prowadzisz we własnym imieniu i jesteś odpowiedzialny za wykonywane w jej ramach działania. W związku z tym podejmujesz ryzyko związane z jej prowadzeniem.

Możesz mieć tylko jedną działalność jednoosobową założoną na swoje imię i nazwisko, a do jej założenia nie jest wymagany nawet najmniejszy kapitał. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą dysponujesz odpowiedzialnością prawną. Po założeniu firmy otrzymasz NIP oraz REGON. Ponadto możesz być podatnikami VAT. Obowiązkowe jest prowadzenie księgowości – z użyciem księgi przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych bądź ryczałtu ewidencyjnego.

Co istotne, w przypadku prowadzenia firmy jednoosobowej, Twój majątek – zarówno firmowy, jak i prywatny, objęty jest odpowiedzialnością powstałą w ramach funkcjonowania firmy. Oznacza to, że jeżeli ta nie przynosi zysków, powstałe zobowiązania ściągane są z Twojego majątku osobistego.

JDG
Zakładanie jednoosobowej firmy

Jak założyć firmę?

Mamy dobrą wiadomość –  założenie działalności gospodarczej jest wolne od jakichkolwiek opłat. Działalność możesz założyć:

 1. Osobiście – przy okazji jednej wizyty w urzędzie miasta lub gminy. Powinieneś udać się do urzędu, aby złożyć wypełniony formularz CEIDG-1.

 2. Online + wizyta w urzędzie – składając wniosek przez Internet korzystając z formularza CEIDG-1 znajdującego się na stronie ceidg.gov.pl. Po wypełnieniu formularza powinieneś pójść w ciągu 7 dni do wybranego urzędu miasta lub gminy, aby złożyć podpis.
 3. Online poprzez profil bankowości internetowej, profil zaufany albo podpis elektroniczny – to najwygodniejszy sposób założenia działalności. W tym celu wniosek CEIDG-1 musisz wypełnić i podpisać jednym ze wskazanych wyżej sposobów za pomocą portalu.
 4. Telefonicznie  –  wtedy wniosek CEIDG-1 wypełnia konsultanta. Podczas rozmowy otrzymasz numer wniosku. Z tym numerem powinieneś udać się do właściwego urzędu gminy lub miasta, aby złożyć podpis.
 5. Listem poleconym – wówczas podpisany wniosek CEIDG-1 powinien zostać poświadczony przez notariusza.

CEIDG-1 – co zawiera?

Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej powinien zawierać takie dane, jak:

 • nazwa, pod którą dany podmiot występuje na rynku (nazywana też oznaczeniem przedsiębiorcy),
 • numer PESEL przedsiębiorcy,
 • numer NIP przedsiębiorcy.
 • miejsce zamieszkania przedsiębiorcy,
 • adres firmy,
 • przedmiot działalności gospodarczej zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),
 • forma opodatkowania zakładanej działalności gospodarczej,
 • sugerowana data rozpoczęcia jednoosobowej działalności gospodarczej,
 • adres e-mail i numer kontaktowy do przedsiębiorcy.

Jeśli chcesz zarejestrować działalność gospodarczą lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Wirtualne biuro Kraków, Wirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *