Urlop rodzicielski

Na początek podkreślamy, że urlop rodzicielski to nie to samo co urlop macierzyński. Urlop rodzicielski to urlop przysługujący po urlopie macierzyńskim. Aby z niego skorzystać, należy wykorzystać w całości urlop macierzyński. Dla przypomnienia – urlop macierzyński wynosi:

  • 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka,
  • 31 tygodnie przy bliźniakach,
  • 33 tygodnie przy trójce dzieci,
  • 35 tygodni przy czwórce dzieci,
  • 37 tygodni przy piątce i większej liczbie dzieci.

Po tym czasie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Kiedy można wykorzystać urlop na żądanie?

Obserwuj nas na Instagramie!

Urlop rodzicielski – podstawowe informacje

Urlop rodzicielski, w odróżnieniu od macierzyńskiego, nie jest obowiązkowy. Co oznacza, że rodzice mogą jednak podjąć inną decyzję i zrezygnować z urlopu rodzicielskiego ze względu na np. obowiązki zawodowe czy trudną sytuację finansową. Ponadto może on zostać wykorzystany w całości przez mamę lub tatę, a także podzielony na części lub rozdzielony pomiędzy rodziców. Wymiar urlopu rodzicielskiego to 32 tygodnie po narodzinach jednego dziecka lub 34, w przypadku urodzenia bliźniąt bądź większej ilości dzieci. Urlop rodzicielski można rozpocząć bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. W przypadku urodzenia 1 dziecka, ich łączna długość będzie wynosić 52 tygodnie.

Jeśli rodzic nie zdecyduje się wykorzystać urlopu rodzicielskiego w całości bezpośrednio po macierzyńskim, może podzielić ten okres na maksymalnie 4 części. Pierwsza z nich musi przypadać od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a pozostałe, w sumie nie więcej niż 16 tygodni, można wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia. Rodzice, którzy postanowią podzielić urlop rodzicielski między siebie, mogą przebywać na nim równocześnie albo na zmianę.

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Urlop rodzicielski a finanse

Na czas urlopu rodzicielskiego rodzic nie zostaje bez środków. W okresie korzystania z tego urlopu otrzymuje się zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (jeśli wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego został złożony nie później niż 21 dni po porodzie) lub w wysokości 100% za 6 tygodni rodzicielskiego, a za pozostałą jego część 60% (jeśli wniosek nie będzie złożony w terminie).

Zasiłek macierzyński nie dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na etacie. Wystarczy bowiem być objętym ubezpieczeniem chorobowym (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dzięki temu z zasiłku mogą korzystać, już po pierwszym pełnym miesiącu opłacania składki, zarówno osoby zatrudnione na umowie zlecenie, jak i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego

Chcąc skorzystać z urlopu rodzicielskiego zaraz po urlopie macierzyńskim, należy złożyć wniosek nie później niż 21 dni po porodzie. Jeśli pracownik zdecyduje się na skorzystanie z urlopu później, wniosek musi zostać złożony najpóźniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego powinien zawierać:

  • imię i nazwisko pracownika,
  • imię i nazwisko wraz z datą urodzenia dziecka,
  • datę rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego.

Warte uwagi: Urlop wypoczynkowy – podstawowe informacje

Jeśli chcesz założyć firmę lub przenieść jej siedzibę możesz to teraz zrobić przez Coworking Rynek 28,  Wirtualne biuro KrakówWirtualne biuro Poznań.

Sprawdź ofertę! Oferta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *